Zanieczyszczenie plastikiem środowiska naturalnego to problem globalny. Zmagają się z nim wszystkie kontynenty oraz państwa, wywołuje on również kryzys na morzach i oceanach. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć ten problem. Jednym z nich jest używanie filtrów do wody zamiast kupowania wody w butelkach plastikowych.

Plastik obecny jest niemal wszędzie

Plastik to tworzywo, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Stał się tworzywem wszechstronnym i wykorzystywanym w wielu branżach. Nie tylko pakujemy dzieciom drugie śniadanie do plastikowych pudełek czy zamawiamy jedzenie na wynos w pojemnikach z tworzywa sztucznego. Tworzywo sztuczne jest także nieodłącznym elementem naszych domów (m.in. stolarki okiennej), środków transportu (w samochodach i samolotach) oraz urządzeń, które używamy do pracy i rozrywki (elektronika).

Co jednak najgorsze, plastik używany jest do wytwarzania produktów jednorazowego użytku, których używamy na masową skalę. Są to m.in. butelki plastikowe, torebki foliowe i pojemniki. Zyskały one ogromną popularność ze względu na swoją dużą wytrzymałość i odporność oraz niewielką wagę. Niestety, czas rozkładu plastiku to kilkaset lat.

Nic więc dziwnego, że plastik zalega nie tylko w ogromnych ilościach na wysypiskach śmieci. Znajdziemy go na powierzchni oceanów, na pustyniach, w głębinach morskich i na górskich szczytach. Miliony ton plastiku zatruwają gleby, wody i powietrze na całej planecie.

Jak ograniczać plastik? Oto skuteczne sposoby!

Plastik stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego, dzikich zwierząt, które mogą się nim zatruć lub w niego zaplątać, a także dla zdrowia człowieka. Jak możemy ograniczyć zużycie plastiku? Nie jest to trudne.

Do wyposażenia wnętrz warto kupować rzeczy wykonane nie z tworzywa sztucznego, ale z materiałów naturalnych. Świetnie nadaje się do tego bambus lub drewno, które są biodegradowalne i znacznie krócej rozkładają się w środowisku naturalnym. Pamiętajmy też, by korzystać z bawełnianych toreb wielorazowego użytku zamiast z torebek plastikowych.

Świetnym i skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie ilości odpadów z tworzywa sztucznego jest także korzystanie z filtrów do wody zamiast kupowania wody butelkowanej. Butelka plastikowa PET rozkłada się kilkaset, a nawet do tysiąca lat! Zmniejszenie zużycia plastiku jest zauważalne od pierwszego dnia stosowania filtrów do wody. Chcesz filtrować wodę i szukasz do tego odpowiedniego urządzenia? Dzbanki filtrujące, filtry przepływowe i butelki filtrujące znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.