Gwałtowna utrata masy ciała może być skutkiem zarówno ścisłej diety redukcyjnej, jak i operacji bariatrycznej. Z kolei na nadmiar tkanki tłuszczowej w pewnych obszarach wpływać mogą schorzenia, znajdujące swoje źródło w nieprawidłowej gospodarce hormonalnej organizmu. Tego rodzaju problemy obniżają w znaczący sposób walory estetyczne naszej sylwetki. Jak usunąć nadmiar skóry po odchudzaniu i z jakich zabiegów warto skorzystać w walce o perfekcyjną figurę?

Czym jest ginekomastia?

Piersi u mężczyzn są wyłącznie narządem szczątkowym, który nie ulega pełnemu rozwojowi. Niekiedy jednak zdarza się, że nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w tym obszarze ciała, prowadzi do ich nienaturalnego powiększenia. W medycynie estetycznej taki stan określany bywa mianem ginekomastii

Dla mężczyzn jest to problem niezwykle wstydliwy, leżący u podłoża wielu kompleksów, utrudniających normalne funkcjonowanie. Wbrew pozorom, problem ginekomastii nie występuje rzadko, gdyż — jak pokazują badania — dotyczy on znacznej części społeczeństwa. Jego rozwiązaniem jest natomiast zabieg chirurgiczny, dzięki któremu sylwetka odzyskuje swoje naturalne proporcje. 

Jak leczyć ginekomastię?

Leczenie ginekomastii uzależnione jest w znacznej mierze od rozmiaru problemu oraz od konsekwencji, które z niego wynikają. Jeśli taki stan powoduje zagrożenie dla zdrowia lub życia, a leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów, pacjenci mogą skorzystać z refundowanych przez NFZ zabiegów chirurgicznych. 

Przejdź na stronę renomowanej kliniki medycyny estetycznej Derm-Estetyka, by zobaczyć, czy zabieg ginekomastii powinien zostać przeprowadzony również u Ciebie. Skorzystanie z oferty takich placówek znacząco skraca czas oczekiwania, a sam zabieg może być połączony z odessaniem tłuszczu i korektą otoczki. Głównym celem ingerencji chirurgicznej jest jednak usunięcie gruczołu piersiowego, czego  efektem będzie przywrócenie klatce piersiowej męskiego wyglądu.

Skąd się bierze nadmiar skóry na brzuchu?

Luźna, wiotka skóra na brzuchu to kolejne źródło wielu kompleksów. Nic dziwnego, bowiem większość z nas marzy o zgrabnej sylwetce, pozbawionej defektów natury estetycznej. Wśród przyczyn zwiotczenia skóry w tym obszarze ciała wymienia się najczęściej:

  • szybką utratę wagi – stan ten może być spowodowany ścisłą dietą redukcyjną, ale również zaburzeniami odżywania i różnego rodzaju schorzeniami. Nagła redukcja tkanki tłuszczowej nie idzie na ogół w parze z równie szybkim obkurczaniem się skóry, przez co pozostaje ona luźna, obniżając znacząco nasze walory estetyczne,
  • zabiegi operacyjne – ich efektem może być osłabienie mięśni, ale również i ograniczenie możliwości aktywności fizycznej, co negatywnie rzutuje na naszą figurę,
  • powiększenie obwodu brzucha w ciąży i jego nagłe zmniejszenie po porodzie.


Przyczyną nadmiaru skóry są również często operacje bariatryczne, prowadzące do znacznej utraty wagi w stosunkowo krótkim czasie.

Na czym polega plastyka brzucha?

Plastyka brzucha to skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru skóry, zgromadzonej w tym obszarze ciała. Po przejściu na stronę: plastyka brzucha dowiesz się nie tylko, na czym polega zabieg, ale również jak się do niego przygotować i jakie zalecenia związane są z okresem rekonwalescencji. 

Warto podkreślić jednocześnie, że plastyka powłok brzusznych, nazywana w medycynie abdominoplastyką, to szansa na odzyskanie zgrabnej sylwetki również dzięki usunięciu tkanki tłuszczowej, wzmocnieniu mięśni brzucha i zarysowaniu linii talii. Co ważne, w trakcie ingerencji chirurgicznej nacięcie dokonywane jest poniżej linii bielizny, przez co blizna staje się niewidoczna dla postronnego obserwatora.

Kiedy warto wykonać zabieg plastyki brzucha?

Z możliwości, jakie niesie ze sobą plastyka brzucha, korzystają najczęściej kobiety po okresie ciąży, gdy powłoki brzuszne rozciągają się, co znacznie utrudnia, a często nawet uniemożliwia powrót do wcześniejszej sylwetki. Jednak na zabieg decydują się także często osoby z rozciągniętymi fałdami skórnymi, będącymi efektem szybkiej utraty wielu kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. 

Rosnące zainteresowanie tego rodzaju ingerencją chirurgiczną związane jest przede wszystkim z jej spektakularnymi efektami. Dzięki zabiegowi nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje zlikwidowany, skóra odzyskuje dawną elastyczność, a brzuch i talia nabierają na nowo walorów estetycznych. To z kolei prowadzi do poprawy samopoczucia i pozbycia się kompleksów, rzutujących na codzienne funkcjonowanie.

Czym jest liposukcja?

O ile plastyka brzucha uznawana jest za metodę mocno inwazyjną, o tyle liposukcja należy do grupy zabiegów, niewymagających tak rozległej ingerencji chirurgicznej. Może ona zostać wykonana klasycznie, jak i z wykorzystaniem lasera, co znacznie skraca okres rekonwalescencji i listę możliwych skutków ubocznych. 

Liposukcja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, zmagających się z tzw. miejscową otyłością, czyli nadmiarem tkanki tłuszczowej, zlokalizowanym  w jednym obszarze ciała. Z jej możliwości warto skorzystać zwłaszcza wówczas, gdy restrykcyjne diety i aktywność fizyczna nie przynoszą odczekiwanych rezultatów.

Walka o perfekcyjną figurę — które zabiegi warto jeszcze rozważyć?

Ludzka skóra jest bardzo elastyczna, a więc dopasowuje się do naszych rozmiarów. Gwałtowne zmiany wagi mogą jednak doprowadzić do utraty jej jędrności i pojawienia się zwisających fałdów skórnych. Wśród polecanych zabiegów, które mogą w znaczący sposób wesprzeć walkę o smukłą i zgrabną sylwetkę, wymienia się również:

  • plastykę ud – czyli usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z tego obszaru ciała oraz modelowanie kształtu ud,
  • plastykę ramion – połączoną z ich modelowaniem w celu osiągnięcia smukłego kształtu,
  • podniesienie pośladków – eliminujące skutki operacji bariatrycznych w postaci utraty naturalnej jędrności.


Warto podkreślić jednocześnie wagę racjonalnej utraty kilogramów. Aby uniknąć nadmiaru luźnej skóry, należy bowiem postawić na bezpieczne dla zdrowia diety, aktywność fizyczną ora wsparcie profesjonalistów w trosce o powrót do zgrabnej sylwetki.