Kiedy jesteś w ciąży, z pewnością masz wiele pytań i szukasz przydatnych informacji na temat tego, co dzieje się w twoim ciele, po rozwój twojego dziecka oraz wskazówki i porady dotyczące zdrowej ciąży.

25 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Dziecko staje się bardziej aktywne w 25 tygodniu ciąży

25 tydzień to niemal koniec drugiego trymestru ciąży i możesz zacząć robić się trochę opuchnięta na twarzy, dłoniach i stopach.

Jest to prawdopodobnie całkowicie nieszkodliwe i spowodowane zatrzymaniem wody, ale warto porozmawiać o tym z położną lub lekarzem, warto również sprawdzić ciśnienie krwi. Jeśli masz obijanie po jedzeniu, wzdęcia, mdłości i gazy, niestrawność i zgagę, te problemy trawienne są spowodowane tym, że rosnące dziecko zajmuje część przestrzeni, w której kiedyś znajdował się twój żołądek. Winne są również hormony i rozluźnienie mięśni, dlatego staraj się jeść częściej, ale mniejsze porcje.

W 25 tygodniu ciąży twoje dziecko lub płód ma około 35 cm długości od stóp do głowy i waży około 660g. To w przybliżeniu wielkość główki kalafiora i waga czterech ziemniaków. To bardzo aktywny czas dla rozwijającego się dziecka, możesz zatem poczuć kopanie, uderzanie i robienie salta i poruszanie się dookoła oraz do góry nogami. Głośny hałas może sprawić, że dziecko nagle podskoczy i zacznie kopać, co nie powinno boleć, ale może cię zaskoczyć. Możesz również poczuć, kiedy dziecko będzie miało czkawkę. Dziecko ma już wszystkie wykształcone narządy, potrzebuje jednak dalej rosnąć i rozwijać się w brzuchu mamy, i o to chodzi w najbliższych tygodniach.

Prawdopodobnie przytyjesz, ale nie martw się, jeśli ledwo widzisz swój brzuch, ponieważ każda kobieta i każda ciąża jest inna. Twoja położna lub lekarz poinformują cię, czy wszystko idzie dobrze, dlatego nie słuchaj znajomych lub rodziny, którzy mówią ci, że wyglądasz na zbyt grubą lub za chudą. Poznaj wzorce zachowań swojego dziecka, a jeśli martwisz się, że ruchy zostały spowolnione lub zatrzymane, natychmiast skontaktuj się z położną lub oddziałem położniczym.