Ludzkie narządy wzroku są narażone na różne groźne choroby, a także dolegliwości.

Do tego całkiem dużego grona problemów można zaliczyć na przykład zapalenie twardówki. Choroba ta jest bardzo poważna i atakuje ona ścianę gałki ocznej. Dość często towarzyszy ona zapaleniu rogówki i błony naczyniowej. Choroba ta stanowi dość poważne zagrożenie właściwego funkcjonowania ludzkich oczu. Warto pamiętać, że istnieją różne odmiany zapalenia twardówki, takie jak na przykład tylne, przednie, guzkowe, proste albo martwicze.

Co warto wiedzieć o zapaleniu twardówki i jego leczeniu?

Najważniejsze informacje z zakresu zapalenia twardówki

Stan zapalny twardówki charakteryzuje się niejednoznacznymi objawami, które mogą być związane również z innymi chorobami. W związku z tym ważną kwestią jest wykonywanie precyzyjnych badań oferowanych przez wyspecjalizowanych lekarzy okulistów. Do grona symptomów, które mogą świadczyć o zapaleniu twardówki zalicza się jednostronne zaczerwienienie gałki ocznej oraz jej ból. Nie pojawia się jednak ropna wydzielina, a pacjent dodatkowo odczuwa światłowstręt. Gdy pojawią się takie objawy, nie należy ich lekceważyć tylko trzeba udać się do okulisty na dokładniejsze badania.

W związku z niecharakterystycznymi objawami, całkiem często ustalenie przyczyn zapalenia twardówki stanowi dużą trudność. Jest to problem spowodowany przez choroby reumatologiczne i autoimmunologiczne, ale jego przyczyną może być też jakaś infekcja. Dobrze również pamiętać, że statystycznie schorzenie to częściej dotyka kobiet. Na szczęście wyspecjalizowani okuliści są w stanie przeprowadzić skuteczne leczenie różnymi metodami.

Wyspecjalizowani lekarze określani często hasłem okulista warszawa, są w stanie leczyć zapalenie twardówki poprzez przepisanie pacjentowi leków przeciwzapalnych. Na pierwszym etapie leczenia wykorzystywane są leki niesteroidowe, a jeśli nie przyniosą one pożądanych skutków, wówczas do terapii wprowadzane są leki steroidowe. W zależności od tego jaka jest przyczyna stanu zapalnego, do leczenia włączane są również leki przeciwbakteryjne, a także przeciwwirusowe.