Olej kokosowy jest popularnym składnikiem wielu potraw cenionych w Polsce, a także znakomitym kosmetykiem naturalnym. Pasta kokosowa cieszy się stopniowo rosnącą popularnością i znajduje zastosowanie w kuchni. Czym się różnią i który z tych wariantów jest lepszy? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest olej kokosowy?

Produkowany z pulpy owoców palmy kokosowej, olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych na świecie. W temperaturze pokojowej przyjmuje postać twardej masy w białym kolorze, a po roztopieniu jest przezroczystym płynem o lekko żółtawym kolorze. Rafinowany olej kokosowy jest pozbawiony charakterystycznego aromatu i smaku, ale ma wysoką temperaturę palenia, dlatego świetnie nadaje się do smażenia potraw. To dobry wybór w przypadku osób, które szukają zdrowych tłuszczów i dbają o linię, ponieważ olej kokosowy nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Z kolei olej nierafinowany posiada nie tylko kokosowy smak i aromat, ale również mnóstwo cennych składników, takich jak witaminy, sole mineralne czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonale sprawdza się jako zdrowy dodatek do potraw, ale również jako naturalny kosmetyk, który zapewnia skórze nawilżenie, redukuje zmarszczki i przebarwienia, a także działa antybakteryjnie.

Czym jest pasta kokosowa?

Pasta kokosowa, zwana również musem kokosowym, powstaje z miąższu kokosa, który jest suszony, a następnie mielony na gęstą pastę. Po rozpuszczeniu lub rozcieńczeniu wodą można z niej z powodzeniem zrobić mleko kokosowe. Dobrej jakości produkt ma w swoim składzie wyłącznie miąższ kokosa, bez cukru czy innych dodatków. Ze względu na swoje właściwości i kaloryczność może być nie tylko dodatkiem do smacznych deserów, ale również wegańskim zamiennikiem śmietany. Warto podkreślić, że ze względu na zupełnie naturalny charakter pasty kokosowej, rozwarstwianie się jest w tym wypadku zupełnie normalnym zjawiskiem i nie oznacza, że produkt jest zepsuty. Na paście stopniowo będą pojawiały się coraz większe plamki oleju kokosowego, aż w końcu warstwa oleju przykryje cały wierzch. Aby zredukować to zjawisko, wystarczy tylko podgrzać cały słoiczek z pastą.

Czym różni się pasta kokosowa od oleju kokosowego?

Pasta i olej kokosowy mogą być ze sobą mylone, ponieważ oba produkty najczęściej są sprzedawane w słoikach i mają biały kolor. Tymczasem mają zupełnie różne zastosowanie. Pasta jest produkowana z całego miąższu kokosa, a nie zawiera samego tłuszczu, dlatego nie nadaje się do smażenia. Świetnie sprawdzi się za to jako aromatyczny krem do naleśników czy placków na słodko. Są również zwolennicy pieczywa z tego rodzaju pastą, zaś przede wszystkim stosowana jest ona do deserów owocowych. Z kolei bio olej kokosowy – nierafinowany i tłoczony na zimno to tłuszcz roślinny, który ma o wiele bardziej uniwersalne zastosowanie. Na rafinowanym oleju kokosowym można smażyć najróżniejsze potrawy, co sprawdza się szczególnie w przypadku dań azjatyckich, a ten nierafinowany może być dodatkiem do różnych potraw i bazą domowych kosmetyków.