Odpowiednie ocieplenie domu pozwoli nam z pewnością na duże oszczędności jeżeli chodzi o opłaty za ogrzewanie.

Najczęściej wykorzystywany jest styropian, naturalnie będziemy stosowali go na zewnątrz, na elewacji jego grubość może wynosić 20 cm, czy też możemy zastosować odpowiednio grubszą warstwę w przypadku kiedy budujemy dom energooszczędny. Oczywiście w przypadku poddasza możemy wykorzystać wełnę mineralną, dodatkowo obecnie stosuje się także piankę, dzięki niej możemy docierać do wszystkich zakamarków, wypełnić je w taki sposób aby uchronić przed przeciekaniem. Pianka zastygając zwiększa swoją objętość doskonale wypełniając wszystkie miejsca.

Jak prawidłowo ocieplić dom jednorodzinny?

Ocieplanie pomieszczeń mieszkalnych styropianem podłogowym

Naturalnie musimy zadbać także o elementy budynku które będą znajdowały się pod powierzchnią gruntu, w tym przypadku należy budynek odpowiednio zaizolować, mogą do tego służyć odpowiednie masy bitumiczne, na nie będziemy układali także styropian. Warto zwrócić uwagę aby był to styropian niewchłaniających wody, jest oczywiście materiał odporny na pleśń, różnego rodzaju bakterie także doskonale sprawdzi się w tym miejscu.

Oczywiście powinniśmy także odpowiednio zaizolować podłogi, warto zwrócić uwagę iż temperatura nie izolowanej podłogi będzie niższa. Dodatkowo podłoga zawsze zajmuje dużą powierzchnię, przed co podłoże bez odpowiedniej izolacji może mieć dość duży wpływ na temperaturę w całym domu. Naturalnie powinniśmy zwrócić także uwagę na izolację piwnicy oraz sufitu piwnicznego, w tym przypadku również będziemy mogli zmniejszyć straty ciepła, co w połączeniu z odpowiednią izolacją podłogi pozwoli nam uzyskać bardzo dobrą izolację całego budynku.

W przypadku izolacji podłogi wykorzystamy odpowiedni styropian, zazwyczaj będziemy stosowali warstwę od 1 do 5 cm, oczywiście należy odpowiednio przygotować powierzchnię na której będziemy układali styropian. Następnie najczęściej stosuje się wylewkę betonową, warto pamiętać iż często obecnie stosuje się także ogrzewanie podłogowe co z odpowiednią izolacją z pewnością będzie bardzo dobrym pomysłem w nowoczesnym domu.