Obecnie rozliczenie podatku z Holandii jest nieco bardziej skomplikowane, holenderski Urząd Skarbowy czyli Belastingdienst wprowadził pewne zmiany które prowadzą do dokładniejszych analiz w związku z tym należy posiadać dodatkowe dokumenty.

Często także został wydłużony czas oczekiwania na otrzymanie należnych pieniędzy. Oczywiście powinniśmy wskazać dochody w Holandii przed polskim urzędem skarbowym, jednak nie są one opodatkowane w taki sposób jak dochody które uzyskali byśmy w naszym kraju. W tym przypadku obowiązuje zasada unikania podwójnego opodatkowania, dzięki temu podatek zapłacimy tylko w jednym kraju.

Jak dokonać rozliczenia podatku z Holandii?

Rozliczenia z polskim Urzędem Skarbowym

Oczywiście powinniśmy przygotować właściwe dokumenty, może być to zaświadczenie UE/WE, które świadczy o dochodach z danego roku podatkowego. Wystawione jest ono przez polski Urząd Skarbowy, warto zwrócić uwagę iż urząd będzie potrzebował informacji o wszystkich dochodach które uzyskaliśmy zarówno na terenie Polski jak i Holandii. Dlatego też będziemy musieli złożyć również polskie zeznanie podatkowe, urząd holenderski będzie wymagał odpowiedniego zaświadczenia z naszego kraju, będzie się to wiązało z możliwością zakwalifikowania podatnika do ulgi w rozliczeniu z holenderskim urzędem skarbowym.

Najczęściej rozliczanie podatków w ten sposób będzie bardzo opłacalne, ponieważ będziemy mogli liczyć na różnego rodzaju ulgi, kiedy przykładowo pracowaliśmy sezonowo możemy uzyskać dość duży zwrot podatku który został nadpłacony. W tym przypadku warto pamiętać o kwocie wolnej od podatku, która będzie w tym przypadku uwzględniona. Warto pamiętać iż złożenie dokumentów w urzędzie holenderskim jest obowiązkowe, zatem jeżeli będziemy chcieli nadal pracować zgodnie z prawem, należy dokonać wszystkich formalności. Należy pamiętać także iż powinniśmy posiadać konto w holenderskim urzędzie, urząd będzie wymagał od nas potwierdzenia tego rodzaju konta.

Oczywiście powinniśmy także posiadać wszystkie dokumenty związane z pracą, zarobkami które wystawił dla nas pracodawca, mogą być to roczne zestawienia lub też paski z wypłaty, dokumenty które przedstawiają iż w legalny sposób pracowaliśmy w Holandii, w związku z czym zostały wystawione stosowne dokumenty.