Kiedy mówimy o szlifowaniu powierzchni na mokro w detailingu, oznacza to, że chcemy wydobyć jak najlepszy połysk z lakieru samochodowego.

Usługa detailingu polega na dążeniu do uzyskania pięknego, lśniącego wykończenia samochodu, który będzie wyglądał jak nowy, a szlifowanie na mokro może być w tym bardzo pomocne.

Co to jest szlifowanie na mokro?

Szlifowanie i polerowanie powierzchni samochodu

Określenie szlifowania na mokro odnosi się do użycia wody lub innego płynu smarującego przy użyciu specjalnego krążka ściernego przeznaczonego do stosowania na mokro. Woda działa jak smar i pomaga w usuwaniu cząstek piasku. Zapewni to, że papier ścierny nie zostanie zatkany, ponieważ może to spowodować głębsze rysy na powierzchni farby. Bez tego płynu smarującego materiał może gromadzić się w papierze ściernym i pozostawiać zadrapania większe niż wcześniej, niszcząc wykończenie, zamiast poprawiać ich wygląd.

W szlifowaniu powierzchni samochodowych chodzi o to, aby używać coraz drobniejszego papieru ściernego, coraz mniejszej gradacji krążków ściernych, aż widoczne zadrapania, rysy i uszkodzenia lakieru będą jak najmniejsze. Jeśli lakier samochodowy nie jest równy i gładki, światło odbija się od powierzchni pod różnymi kątami i ukazuje wszystkie niedoskonałości. Szlifowanie powierzchni lakieru to trudna sprawa, wymaga wiedzy, umiejętności, odpowiedniego sprzętu i zawsze powinno być wykonywane przez profesjonalistę. Służą do tego procesu szlifierki i polerki automatyczne, na które nakłada się stopniowo coraz drobniejsze krążki i dyski ścierne, trzeba również znać odpowiedni nacisk narzędzia, aby nie uszkodzić lakieru.

Więcej informacji o krążkach ściernych i różnych gradacjach znajdziesz na stronie https://grupaurban.pl/krazki-i-dyski-scierne-roznej-gradacji/. Istnieje ryzyko przejścia przez lakier bezbarwny pojazdu do warstw lakieru bazowego, które musiałyby zostać skorygowane na etapie lakierowania, a nie w ramach zwykłego procesu detailingu. Po zakończeniu szlifowania ważne jest wykonanie trzyetapowego procesu polerowania pojazdu. Zapewnia to maksymalny połysk i gładkość powierzchni, co pomaga uzyskać głęboki, błyszczący wygląd lakieru.