Dynamiczny rozwój nowych technologii zrewolucjonizował wiele dziedzin medycyny, w tym również stomatologię. Obecnie jeden lekarz nie jest w stanie przeprowadzić wszystkich zabiegów związanych z szeroko pojętym leczeniem i profilaktyką chorób zębów. Dlatego warto posiąść, choć podstawową wiedzę o tym, w jakich problemach specjalizują się poszczególne działy stomatologii, aby wiedzieć jakiego specjalistę wybrać, gdy potrzebujemy pomocy w konkretnym przypadku.

Przybliżmy zatem najważniejsze specjalizacje tego działu medycyny:

Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Lekarze tej specjalności zajmują się leczeniem próchnicy zębów. Celem zabiegów stomatologii zachowawczej jest leczenie i odbudowa tkanek zniszczonych w wyniku infekcji próchniczej. W zaawansowanych przypadkach, może pojawić się potrzeba skorzystania z endodoncji, a więc leczenia kanałowego.

Endodoncja to fachowe, medyczne określenie leczenia kanałowego. Dzięki pracy pod mikroskopem, lekarz endodonta usuwa zainfekowaną tkankę z kanału zębowego, a następnie wypełnia go i odbudowuje koronę zęba. Specjalistów w tej dziedzinie znajdziemy w całej Polsce. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Kliniki Akademii Stomatologii

Implantologia

W przypadku kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba, utracony ząb może być odbudowany za pomocą implantu. Lekarze implantolodzy wprowadzają śrubę implantu, a do niej przykręcają koronę w miejsce brakującego zęba. Implant jest wykonany z tytanu, który jest materiałem biokompatybilnym. Szybko integruje się z kością, co ma znaczenie dla komfortu jego użytkowania.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący zabiegami z zakresu zabiegów chirurgicznych jamy ustnej. Do gabinetu chirurga stomatologicznego udamy się w przypadku ekstrakcji, czyli usuwania zębów, resekcji wierzchołków korzeni, przeszczepu kości, podniesienia dna zatoki szczękowej, a także wszczepienia implantu.

Stomatologia dziecięca

Ten dział stomatologii odpowie na problemy związane z uzębieniem u dziecka. Pedodonta czyli specjalista stomatologii dziecięcej zajmuje się problemami zębów w wieku rozwojowym, a więc leczeniem zębów mlecznych i stałych, lakowaniem, fluoryzacją. Lekarze pedodonci wdrażają również wczesną profilaktykę próchnicy, a także uczą dzieci właściwych nawyków higienicznych. Wiele gabinetów ma w swojej ofercie tzw. wizytę adaptacyjną, która ma na celu zaznajomienie dziecka z dentystą i zabiegami w gabinecie stomatologii.