Wiele odkurzaczy oferowanych na naszym rynku posiada worki jednorazowe, w zależności od modelu powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj worków.

Mogą być to worki papierowe czy też materiałowe, dostępne są także wersję antyalergiczne. Oczywiście za pomocą worka możemy poprawić nieco jakość powietrza w naszym domu, worki wyższej jakości zapewniają lepszą filtrację, pozwalają pozbywać się zanieczyszczeń dużo lepiej niż standardowe worki do odkurzaczy.

Worki jednorazowe do odkurzaczy

Jak dobrać właściwe worki do odkurzacza?

Ważnym elementem w odkurzaczu jest również filtr, najczęściej stosowane są filtry HEPA, które zatrzymują większość zanieczyszczeń, które opuszczają worek. Należy pamiętać, aby wymieniać je regularnie, dodatkowo zastosowane są także różne filtry materiałowe, które znajdują się w różnych częściach odkurzaczy. W przypadku całkowitego zablokowania filtra może dojść do uszkodzenia odkurzacza, może być to przykładowo przegrzanie, dlatego należy zwracać uwagę na stan filtrów, jak również nie pozwalać na przepełnienie worków, wymieniać je na bieżąco. Wiele modeli odkurzaczy posiada wskaźnik siły ciągu, po którym możemy stwierdzić czy powinniśmy wymienić worek lub też filtr.

Obecnie możemy zakupić wysokiej jakości worki jednorazowe, często wykonane są one z papieru czy też materiału podobnego do bawełny. Przepuszczają powietrze, zatrzymując zanieczyszczenia oraz kurz wewnątrz worka, wyłapują cząsteczki różnej wielkości. Mniejsze zanieczyszczenia, które nie zostaną wyłapane przez worek, zostaną osadzone na filtrze. Oczywiście istnieją także odkurzacze bezworkowe, które posiadają specjalne pojemniki, dobrym przykładem są małe odkurzacze autonomiczne, gdzie po przepełnieniu możemy opróżnić pojemnik, wykorzystać system bezworkowy.

Jeżeli nie wiemy, jakiego typu worki będą odpowiednie do naszego odkurzacza, możemy sprawdzić informację w instrukcji, niekiedy też dane tego typu znajdują się na odkurzaczu. Możemy wybrać worki do odkurzacza Bosch, jednak w zależności od modelu worki mogą różnić się pojemnością oraz kształtem. Zatem powinniśmy sprawdzić, jakie worki były użytkowane dotychczas, często także sam worek posiada oznaczenia, dzięki czemu możemy łatwo dokupić oryginalne worki lub też zamienniki.