Wyjeżdżając na wakacje do krajów tropikalnych powinniśmy zwrócić uwagę iż możemy tam napotkać na różnego rodzaju choroby na które nie jesteśmy uodpornieni ze względu na mieszkanie w danym obszarze geograficznym.

Z pewnością w przypadku niektórych krajów afrykańskich, Ameryki Południowej będziemy zagrożeni różnego rodzaju chorobami na które należy się zaszczepić. Warto zwrócić uwagę na kraj do którego wyjeżdżamy, sprawdzić jakiego rodzaju choroby występują na danym obszarze. Oczywiście powinniśmy zwrócić się do biura podróży które organizuje wycieczkę, w celu utrzymania odpowiednich informacji na temat chorób.

Wczasy w tropikach jak się zabezpieczyć przed chorobami tropikalnymi

Profilaktyka i szczepienia

Naturalnie w tym przypadku ważna jest profilaktyka powinniśmy zadbać odpowiednio wcześniej o szczepienia, które muszą być wykonane przed wyjazdem. Należy także wykonać dodatkowe badania które sprawdzą czy możemy przyjąć określony rodzaj szczepionki. Warto wiedzieć iż przed wyjazdem i w trakcie wakacji warto zwrócić uwagę na zapalenie wątroby typu A i B, może nam grozić także polio, tężec, odra, japońskie zapalenie mózgu, śpiączka afrykańska.

Dość często spotykają chorobą za granicą może być żółta febra, zwana także żółtą gorączką jest to najbezpieczniejsza choroba tropikalna możemy się nią zarazić w czasie podróży w Afryce subsaharyjskiej oraz niektórych rejonach Ameryki Południowej. Tego rozwoju choroby roznoszone są przez komary tropikalne, objawami może być ból głowy, gorączka, ból mięśni, nudności oraz wymioty. Dodatkowo niektórzy pacjenci mogą także zauważyć krwawienie z dziąseł czy też inne objawy krwotoczne może wystąpić także żółtaczka. Warto pamiętać iż leczenie tej choroby nie jest łatwe dlatego należy wykonać odpowiednie szczepienie.

Bardzo często spotykaną chorobą w tropikach jest malaria, jest to także choroba przenoszona przez komary, cechuje się ona objawami podobnymi do grypy, które mogą pojawiać się i znikać co kilka godzin. Warto zwrócić uwagę iż malaria może występować w Ameryce Łacińskiej, w Azji, w okolicach południowego Pacyfiku. Niestety nie istnieje jeszcze skuteczna szczepionka przeciw malarii zatem należy stosować odpowiednią profilaktykę, możemy stosować w tym przypadku moskitiery, środki które zapobiegają ukąszeniom, odstraszają komary a także możemy nosić odpowiednie bardziej zakrywające ubranie.