Biżuterię wykorzystujemy zarówno w codziennych stylizacjach, jak i dla podkreślenia wyjątkowych momentów. Wręczamy ją sobie z okazji ważnych wydarzeń, towarzyszy nam ona w podniosłych chwilach, symbolizując często trwałość i nierozerwalność najpiękniejszych uczuć. Aby jednak móc jak najdłużej cieszyć się pięknem ulubionych ozdób, należy dbać o nie w odpowiedni sposób. Jakich zasad warto przestrzegać, by utrzymać w idealnym stanie eleganckie dodatki i bliskie sercu ozdoby? Najważniejsze z nich zebraliśmy w krótkim poradniku.

W jaki sposób przechowywać biżuterię?

Biżuteria niszczy się nie tylko wtedy, gdy ją nosimy. Warto wiedzieć bowiem, że jej wygląd może determinować również niewłaściwe przechowywanie ulubionych ozdób. Złotych czy srebrnych wisiorków i bransoletek nigdy nie należy trzymać w łazience. Nie powinny być one również wrzucane luzem do szuflady, by nie narazić ich na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Idealnym rozwiązaniem będzie natomiast pudełko lub woreczek, przeznaczone wyłącznie do przechowywania biżuterii. Posiadaczki bogatych kolekcji, powinny zainwestować natomiast w kuferek z przegródkami, wyścielony miękkim materiałem. Takie rozwiązania pozwalają na dłużej zachować idealny wygląd ulubionych ozdób i cieszyć się ich pięknem w wyjątkowych chwilach.

Jak bezpiecznie czyścić biżuterię?

Biżuterię należy również regularnie czyścić. Osadzają się na niej bowiem nie tylko różnego rodzaju zabrudzenia i kurz, ale również i fragmenty makijażu. Czyszcząc biżuterię, warto sięgać wyłącznie po profesjonalne ściereczki i płyny. Wiele osób wykorzystuje również domowe sposoby na przywrócenie ulubionym ozdobom dawnego blasku. To m.in. soda oczyszczona oraz pasta do zębów. Największą ostrożność trzeba zachować, czyszcząc biżuterię pozłacaną i posrebrzaną. W każdym przypadku należy zrezygnować również z gąbek i twardych szczoteczek, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię.

Jeśli chcesz, by biżuteria była zawsze gotowa do użycia, warto czyścić ją regularnie, bez względu na to czy zmatowienia i zaciemnienia stały się już zauważalne. Wiele cennych porad w tym zakresie uzyskać można, czytając artykuł „Jak wyczyścić srebro? – Profesjonalne metody i domowe sposoby na czyszczenie srebra„, w którym opisano zarówno domowe, jak i profesjonalne metody czyszczenia srebra.

Biżuteria a wysiłek fizyczny – o czym musisz pamiętać?

Biżuterię warto również użytkować w określony sposób, by uchronić ją przed zarysowaniem, a nawet zniszczeniem. Przede wszystkim należy ściągnąć wszystkie ozdoby przed wysiłkiem fizycznym, niezależnie od tego czy będzie to poranny jogging, ćwiczenia na siłowni, czy też wykonywanie cięższych prac w domu.

Biżuteria, zwłaszcza ta srebrna i złota, zdecydowanie nie lubi potu. Wydzielane wraz z nim toksyny, mogą bowiem powodować odbarwienia na powierzchni metali szlachetnych. Co więcej, biżuterię warto ściągać również dla własnego bezpieczeństwa. Podnosząc ciężkie przedmioty, można bowiem zahaczyć o nie pierścionkiem lub bransoletką, co skończy się nie tylko wygięciem lub zerwaniem ozdoby, ale może być również groźne dla zdrowia jej właściciela.

Jak użytkować biżuterię na co dzień?

Użytkując biżuterię na co dzień, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, dzięki którym będziemy mogli znacznie dłużej cieszyć się jej blaskiem i idealnym wyglądem. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakty ulubionych ozdób z różnego rodzaju substancjami chemicznymi, w tym z kosmetykami, które mogą uszkodzić delikatną powierzchnię oraz spowodować jej ciemnienie.

Pierścionki i bransoletki należy również ściągać w trakcie wykonywania prac domowych, by nie narazić ich na oddziaływanie szkodliwych detergentów. Niewskazany jest także ich długotrwały kontakt z wodą, zwłaszcza morską. Z kolei chlor, znajdujący się wodzie w zamkniętych kąpieliskach, może spowodować odbarwienia i matowienie ozdób. Warto mieć to na uwadze, by nie narazić się na utratę ulubionej biżuterii, mającej często wartość nie tylko estetyczną, ale również i sentymentalną. Jeśli jednak nadal nie wybrałaś biżuterii na ten rok, na stronie https://lodzinscy.eu/blog/porady/trendy-na-rok-2023-w-bizuterii, możesz sprawdzić nowe trendy i ciekawe pomysły na wyjątkowe stylizacje z biżuterią.