Tomografia komputerowa zatok to badanie obrazowe, mające na celu wykorzystanie specjalnego promieniowania do uzyskania precyzyjnych obrazów zatok twarzowych.

Podczas badania pacjent jest umieszczany na stole, który przesuwany jest do urządzenia tomograficznego. To właśnie w jego wnętrzu przeprowadzane jest badanie. Sam proces jest bezbolesny, ale może wywoływać pewne uczucie dyskomfortu u osób cierpiących na klaustrofobię albo nieprzyzwyczajonych do takich badań. Warto uzyskać pewne informacje na temat świadczeń medycznych tego typu.

Na czym polega tomografia komputerowa zatok?

Tomografia zatok – podstawowe informacje

W czasie badania, pacjent musi pozostać nieruchomy, a urządzenie wykonuje serie zdjęć rentgenowskich z różnych kierunków. Zdjęcia te są następnie przetwarzane przez specjalny komputer i rekonstruowane w trójwymiarowy obraz, który ukazuje struktury anatomiczne zatok twarzowych. Uzyskany w ten sposób obraz jest bardzo precyzyjny i pozwala lekarzowi na diagnozowanie różnych chorób, ustalenie braku problemów natury medycznej lub na ocenę postępów w leczeniu, która pozwoli na jego właściwe dostosowywanie do aktualnej sytuacji.

Tomografia komputerowa zatok jest bezpieczna, ale wymaga od pacjenta pozostania nieruchomym podczas badania. W niektórych przypadkach, może być konieczne podanie kontrastowego środka dożylnego, który umożliwia lepszą ocenę struktury i przepływu krwi w zatokach. Badanie tomograficzne zatok jest pomocne w diagnostyce chorób zatok twarzowych, takich jak zapalenia zatok, polipy zatokowe, nowotwory zatok oraz wadliwe struktury zatok. Tomografia komputerowa zatok jest jednym z najważniejszych i najczęstszych badań diagnostycznych, stosowanych w medycynie w celu oceny stanu zatok twarzowych i okolicy nosowej.

Wspomniane wyżej badanie jest dostępne w ofertach wielu placówek medycznych, takich jak na przykład https://www.medflow.pl/tomografia-komputerowa/zatok/. Warto poszukać stron internetowych takich usługodawców, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat samego badania, przeciwwskazań, przygotowań do niego, itp. W przypadku wielu placówek prywatnych często możliwa jest internetowa rezerwacja terminu badania.